بلاکچین و رمزارزها

بلاکچین

بلاکچین یا زنجیره بلوکی نوعی پایگاه داده توزیع شده است. در این پایگاه داده اطلاعات بصورت رمزنگاری شده و زنجیره¬وار نگهداری می شود. این زنجیره در بین تمامی اعضای شبکه بصورت یکسان وجود دارد و هر عضو یک نسخه کامل و یکسان با دیگران را در اختیار دارد. هر تغییر در این اطلاعات باید توسط اکثریت اعضا مورد تایید قرار گرفته و در سیستم همه ثبت شود. استفاده کاربردی از این تکنولوژی برای اولین بار توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت. وی در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ با ارائه مقاله ای به توضیح مفهوم بیت کوین به عنوان یک پول نقد الکترونیکی و نحوه کارکرد آن برای ارسال و دریافت پول بین دو نفر بدون واسطه و ناشناس پرداخت. پس از آن متخصصین حوزه فناوری اطلاعات با گسترش موضوع به رفع نواقص پروژه ساتوشی ناکاموتو پرداختند. ویژگی شبکه بلاکچین در تمرکز زدایی و تغییرناپذیری و شفافیت است. این ویژگی ها جذابیت زیادی در صنعت مالی دارند. لذا رمزارزهای گوناگونی پدید آمد.

رمزارز

امروزه پول مفهومی متفاوت از گذشته دارد. در قدیم هر کالا ارزش ذاتی داشت و این موضوع تبادلات پایاپای را بوجود آورده بود. پس از آن ضرب سکه بعنوان کالای واسط در هر خرید و فروش مرسوم شد. کم¬کم سکه های دارای ارزش ذاتی، جای خود را به حواله های کاغذی طلا به نام اسکناس دادند. متاسفانه پس از مدتی با چاپ اسکناس های بدون پشتوانه طلا توسط دولت امریکا، اسکناس ها در تمام دنیا مبنا و پشتوانه طلای خود را به پشتوانه توانمندی اقتصادی کشور تغییر دادند و امروزه عملا ارزش ارز یک کشور به رقمی است که خریداران حاضر به معامله آن می باشند و این موضوع می تواند با اتفاقات در حوزه اقتصاد آن کشور و یا اتفاقاتی که می تواند در اقتصاد آن کشور نقش ایفا کند متغییر باشد. برگرفته از این ارزش گذاری جدید رمزارزها مبتنی بر شبکه بلاکچین ایجاد شدند. قیمت مبادله رمزارزها دقیقا وابسته به ارزشی است که مشتریان برای آن حاضر به پرداخت می باشند. البته که در این محاسبات بعضی مؤلفه ها در نظر گرفته می شود لیکن اصل اساسی ارزش گذاری در این حوزه، اقبال مخاطب است.

توکن های غیر مثلی (NFT)

مفهوم دیگری که پس از فراگیری استفاده از بلاکچین بوجود آمد دارایی های غیر مثلی دیجیتال است. در دنیای واقعی فقط یک نقاشی لبخند مونالیزا وجود دارد و مابقی تصویر و کپی آن می باشد. دارنده نقاشی اصل، صاحب همه امتیازات مالی و غیر مالی این نقاشی می باشد. اما تعریف این موضوع در حوزه دیجیتال قبل از استفاده از بلاکچین تقریبا غیر ممکن بود. اکنون به کمک این شبکه می توان دارایی دیجیتالی که مثل و مشابه ندارد و نسخه اصلی محسوب می شود را تعریف نمود و مالکیت آنرا به فردی واگذار کرد. این مالکیت در شبکه بلاکچین ثبت شده و همه اعضا آنرا می پذیرند. طبیعتاً امکان واگذاری این مالکیت به فرد دیگری نیز وجود دارد. بطور مثال دارایی های بدست آمده درون بازی را فروخت یا به شخص دیگری انتقال داد. به همین جهت می توان دارایی دیجیتال اصل را قیمت گذاری نمود و آنرا با قیمت واقعی عرضه کرد. در مقابل کالاها و یا موجودیت هایی وجود دارد که تفاوتی بین آنها نیست و مثل و مانند دارند. بعنوان مثال همه اسکناس های 10 هزار تومانی با یکدیگر برابر و هم ارزش هستند و تفاوتی بین اسکناس های 10 هزار تومانی نیست.

ماینرها و توکن های رمزارز

در شبکه بلاکچین برای حضور و مشارکت اعضا در ایجاد و تداوم شبکه پاداشی در نظر گرفته می شود. این پاداش به دو شیوه اثبات کار و اثبات سهام به مشارکت کنندگان پرداخت می شود. در شیوه اثبات کار اعضا باید از تجهیزات رایانه ای خاصی بنام ماینر استفاده نمایند. این ماینرها می تواند یک دستگاه کامپیوتر خانگی و یا یک کامپیوتر خاص منظوره (ASIC) باشد. صاحبان ماینر در مقابل هزینه کرد شخصی جهت مشارکت پاداش خود را بصورت رمزارز دریافت می نمایند. در دنیای رمزارزها به بیتکوین بعنوان اولین رمزارز ایجاد شده Coin گفته شده و به دیگر رمزارز های ایجاد شده Altcoin گفته می شود. همچنین ارزهایی که شبکه اختصاصی خود را دارند coin نامیده می شوند مانند اتریوم و ارزهایی که بر روی شبکه ارزهای دیگر به وجود می آیند را توکن می گویند مانند usdt.

صرافیهای غیر متمرکز

هر ارزی را باید بتوان مبادله نمود. برای پول کاغذی (فیات) این اقدام توسط بانک ها و یا صرافی ها انجام می شود. در حال حاضر صرافی های بسیار بزرگ بین المللی برای مبادله رمزارزها وجود دارند که می تواند طیف وسیعی از رمزارزها را با یکدیگر مبادله نمود. در کنار این صرافی های متعلق به یک شرکت و یا سازمان مشخص(متمرکز)، صرافی های غیر متمرکز بر بستر بلاکچین نیز بوجود آمده که امکان مبادله ارز را برروی شبکه و بدون کنترل انسانی و اعمال قوانین حاکمیت دولتی انجام می دهد. این صرافی ها همه ویژگی های شبکه بلاکچین را درون خود دارند. مهمترین ویژگی کاربردی عدم وجود تمرکز (کنترل دولتی) بر آن است که موجب رهایی از محدودیت تحریم های کشورمان می گردد.

بازی برای کسب درآمد (Play to Eran)

بازی همیشه بعنوان سرگرمی موضوعی هزینه بر تلقی می¬شده است. افراد برای تفریح با صرف هزینه اقدام به بازی می نمودند. البته گروهی بعنوان بازی¬ساز و یا گروهی با ایجاد بازارهای غیر رسمی ثانویه با موضوعاتی مانند خرید و فروش اکانت بازی و یا اخیرا موضوعاتی مانند استریم بازی اقدام به کسب درآمد نموده اند لیکن هیچ وقت کسب درآمد هدف و رویکرد اصلی بازی برای همه افراد نبوده است. اکنون و در آستانه توسعه Web3 بر بستر بلاکچین بازی هایی به میدان آمده اند که اولا موجودیت های بازی بصورت خاص و یکتا (NFT) تعریف شده اند و بازیکن باید آنرا را با پرداخت رمزارز مشخصی خریداری نماید و همچنین می تواند آنرا بفروش برساند، ثانیا پاداش های درون بازی بصورت توکن خاص پرداخت می شود که آن توکن در دنیای واقعی دارای ارزش معاملاتی است و می توان آن توکن را در صرافی ها به دیگر توکن ها تبدیل نمود. بازیکنان همیشه نیروی محرکه اصلی هر بازی موفقی بوده‌اند و می‌توانند به خاطر کمک‌هایی که به جامعه بازی خود می‌کنند، با رمزارز پاداش دریافت کنند.

بررسی نمونه های موجود

Axie infinity این بازی توسط یک تیم در کشور فیلیپین ایجاد شد. اکسی اینفینیتی از دو بازی پوکمون (Pokémon) و کریپتو کیتیز (Crypto Kitties) الهام گرفته شده است. بازیکنان باید 3 عدد از موجودات کوچک و زیبایی به نام اکسی‌ را بخرند تا بتوانند وارد بازی شوند. اکسی ها در قالب توکن های غیر مثلی (NFT) فروخته می‌‌شوند و گیمرها در ازای بردن رقابتهای درون بازی، توکن های SLP را دریافت می کنند. این توکن ها را میتوان در صرافی ها به پول نقد تبدیل کرد یا در بازی از آن استفاده کرد. چرخه بازی اکسی اینفینیتی و رقابت بازیکنان در آن، این بازی را به یکی از بازی های مناسب برای کسب درآمد در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. رمزارز اصلی برنامه با نماد AXE امروز بیش از 140 دلار قیمت دارد. همچنین پاداش های درون بازی (توکن SLP ) حدود 7 سنت ارزش دارد. که حداقل بصورت ماهیانه می توان 100 دلار درآمد از آن کسب کند.

Zed Run زد ران توسط شرکت Virtually Human Studio در استرالیا ساخته شده است. سازندگان این بازی، آن را یک “NFT زنده” می ‌نامند؛ توکن های غیرقابل تعویضی که مسیر زندگی خود را دارند. این پلتفرم در اوایل سال ۲۰۱۹ راه اندازی شده و در آن زمان اسب ها با قیمت کمتر از ۳۰ دلار به فروش می رسیدند. اکنون برخی اسبها در بازارهای ثانویه با قیمت های ۱۵۰۰۰۰ دلار و برخی از اصطبل هایی که دارای اسب های کامل هستند، با قیمت ۲۲۵۰۰۰ دلار نیز فروخته می شوند. در آخرین بروزرسانی بازی مسابقات فرد به فرد نیز راه اندازی شده است. مسابقات در هر ساعت از شبانه روز برگزار می شوند. دارندگان اسب های مسابقه ای، باید برای ورود به مسابقات بین ۲ تا ۱۵ دلار کارمزد ورودی پرداخت کنند و برای جایزه به رقابت بپردازند. هر کدام از اسب ها دارای نژاد و DNA مخصوص به خود است و عمر مشخصی دارد. همچنین اسب ها می توانند تولید مثل کنند. بنابراین هیچ کدام از اسب ها شبیه یکدیگر نیستند. تا امروز، بیش از ۱۱۰۰۰ اسب دیجیتالی بر روی این پلتفرم به فروش رفته است. هر مسابقه ظرفیت ۱۲ اسب را دارد و ترکیب بندی اسب ها بر اساس کیفیت آنها و عملکرد شان در گذشته چیده می شود. این بازی از الگوریتمی استفاده می‌ کند که ۱۰۰۰۰ خروجی تصادفی را اجرا میکند و یکی را به عنوان شرایط مسابقه تعیین میکند. هر مسابقه در کانال توییچ زد ران و سایت آن اطلاع رسانی میشود. هر اسب دارای ویژگیهای منحصر به ‌فرد است. در نتیجه، اسب شما ممکن است قهرمان مسابقات اسب دوانی شود و یا برای تولید مثل عملکرد بهتری دارد. درست همانند زندگی واقعی، پرورش اسب موفق و ایجاد اصطبل مناسب، به زمان، سرمایه گذاری و توجه زیاد به جزییات نیاز دارد.